دانلود آهنگ جدیدclose
روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
زمان جاری : دوشنبه 18 فروردین 1399 - 10:02 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

اگر از شبکه شباب استفاده می کنید قالب انجمن در داخل شبکه کشور(شباب) کار نمیکند.ان شالله به زودی زود رفع اشکال میگردد.
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 423
نویسنده پیام
admin آفلاین


ارسال‌ها : 66
عضویت: 30 /7 /1391
محل زندگی: میانه
شناسه یاهو: شماره همراه:09013318349
تشکرها : 34
تشکر شده : 55
روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

به مناسبت رشادت ها و دلاور مردی های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای كشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب های نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی و در نطفه خفه كردن نیروی دریایی دشمن بعثی، در ابتدای دوران دفاع مقدس، با تأیید امام قدس سره هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه ی با شكوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی گرامی داشته شود.
نیروی دریایی نیز، همچون سایر نیروها بحمدالله در آب های خلیج فارس و مرزهای آبی کشور در عرصه ی دفاع مقدس از کشور اسلامی مان چون نگینی درخشنده است و بر عرشه ی کشتی افتخار و صلابت خود استوار ایستاده است.
رویارویی آنان با نیروی دریایی دشمن و آن همه افتخارات رزم و رشادت و شهادت و نیز کنترل و بازرسی کشتی ها در خلیج فارس و تنگه ی هرمز و مهمتر از همه نبرد قهرمانانه آنان در برابر امریکای متجاوز و حضور جدی آنان در آب های بین المللی، نشانه ی اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافراز است و ملت ایران باید به چنین ارتش مؤمن و وفادار افتخار کند.«امام خمینی قدس سره»
به مناسبت رشادت ها و دلاور مردی های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب های نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی و در نطفه خفه کردن نیروی دریایی دشمن بعثی، در ابتدای دوران دفاع مقدس، با تأیید امام قدس سره هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه ی با شکوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی گرامی داشته شود.
هفتم آذر سالروز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه ی موشک انداز «پیکان» می باشد. یوم الله هفتم آذر تبلور ایثار و جان فشانی های پرسنل قهرمان و جان بر کف نیروی دریایی در برقراری ثبات و امنیت در آ ب های نیلگون خلیج فارس و دریای عمان می باشد.
عملیات مروارید
پرسنل نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس حماسه های بزرگ آفریدند. دشمن بعثی با بسیج کامل نیروی دریای و هوایی خود از پایانه های صدور نفت «البکر» و «الامیه» مراقبت می کرد. علی رغم چنین حالتی، سپید جامگان نیروی دریایی در ششم آذر ۱۳۵۹، به این سکوها تاختند و با همکاری تیزپروازان نیروی هوایی ارتش، ضمن وارد آوردن ضربات کوبنده بر پیکره ی نیروی دریایی و هوایی دشمن، بیش از دو سوم این پایانه ها را منهدم کرده و پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را بر مرتفع ترین دکل این پایانه ها به اهتزاز در آوردند.
پایانه های نفتی البکر و الامیه از بزرگترین مراکز صدور نفت است که در شمال خلیج فارس، در دهانه ی خور عبدالله، نزدیک جزیره بوبیان کویت قرار گرفته و از شاهرگ های حیاتی اقتصاد عراق از طریق دریا به حساب می آید.
در این نبرد دریایی سخت، دو فروند ناوچه ی موشک انداز از نوع «اوزا» و ۱۳ فروند از هواپیماهای جنگنده ی دشمن به قعر آب های خلیج فارس فرستاده شد. به علاوه تعدادی از تکاوران دریایی عراق کشته و تعدادی نیز به اسارت در آمدند.
دشمن بعثی برای جبران این شکست ها در شب هفتم آذر ۱۳۵۹، با اعزام تعدادی شناور جنگی از طریق بندر نظامی «ام القصر» در خور عبدالله، سعی در باز پس گیری پایانه ها کرد که در این مصاف، ۱ فروند از شناورهای عراقی غرق و ۲ فروند صدمه دیده و بقیه از صحنه ی عملیات گریخته و به ام القصر بازگشتند.
در سپیده دم هفتم آذر 1359، دشمن با تمام قوا از هوا و دریا با برخورداری از پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی کشورهای منطقه و آواکس ها و ماهواره های کشورهای استکباری و یاری گرفتن از تأسیسات نظامی ساحلی کشورهای نزدیک صحنه ی عملیات، بار دیگر در صدد باز پس گیری این پایانه ها برآمد. اما در یک مصاف نابرابر ناوچه ی پیکان به تنهایی توانست تعداد دیگری از کشتی ها و هواپیماهای عراقی را از صحنه ی عملیات خارج کند.
سرانجام پس از ساعت ها نبرد بی امان، هنگام ظهر ۷ آذر ۱۳۵۹، در حالی که دلاورمردان آخرین گلوله های خود را به سوی دشمن نشانه می رفتند، ناوچه ی پیکان مورد اصابت چند موشک قرار گرفت و با پرسنل شجاع خود در شمال خلیج فارس، در دل آبهای گرم و نیلگون آن جای گرفت و صفحه ی زرین دیگری بر تاریخ نبردهای دریایی کشور افزوده شد و نتیجه ی این مصاف، انهدام بزرگترین پایانه های صدور نفت منطقه و از کار انداختن بیش از ۵۰% از توان رزمی نیروی دریایی عراق، بود.
این نبرد آنچنان در روحیه ی افراد دریایی دشمن اثر گذاشت که تا پایان جنگ حرکت چندان مهمی در دریا از آنها مشاهده نگردید. و فعالیت دریایی دشمن، با استفاده از هواپیماها و تجهیزات اهدایی از شرق و غرب، از جمله میراژها و سوپر اتانداردها، محدود به حمله ی ناجوانمردانه علیه هدف های غیر نظامی و بی دفاع کشتی های تجاری و نفتکش ها شده بود.
جان برکفان دریایی با اجرای عملیات های مختلف در آب ها، سواحل و بنادر کشور به ندای هم رزمان شهید خود پاسخ مثبت دادند و تا پایان دفاع، بنادر و خطوط کشتیرانی و جریان صدور نفت را باز نگه داشته و از آب های سرزمینی و سواحل و جزایر کشور به خوبی دفاع کردند.
نیروی دریایی و رویارویی مستقیم با امریکا
در روز ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، هم زمان با روز ارتش، برگ زرین دیگری بر افتخارات نیروی دریایی ارتش اضافه گردید. در این روز پرسنل شجاع ناوشکن های «سهند» و «سبلان» و ناوچه ی «جوشن» در یک مصاف نابرابر در مقابل نیروهای متجاوز امریکایی ایستادند.
رشادت ها و جان فشانی های دلیرمردان ناوشکن سهند آن چنان باعث حیرت دشمن گردید که لب به تعریف و تمجید گشودند. سهند در حالی که مورد اصابت چندین فروند موشک امریکایی قرار گرفته بود و قسمت های زیادی از آن در شعله های آتش می سوخت و آرام آرام در خلیج فارس فرو می رفت، خدمه ی فداکارش آن را ترک نکردند و تا آخرین لحظات با شلیک آخرین گلوله های خود خشم و انزجار خویش را نثار دشمن کردند .
مأموریت اصلی نیروی دریایی
نیروی دریایی وظیفه ی خطیر حفاظت از سواحلی به طول بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر در شمال و جنوب و همچنین دفاع از آب های ساحلی و منابع حیاتی و استراتژیک کشور را به عهده دارد و همواره به عنوان یک وزنه ی تعیین کننده در منطقه ی خلیج فارس و دریای عمان به حساب می آید.
این نیرو با یگان های شناور دریایی، تفنگداران و تکاوران، اسکادران های هوانا و هوادریا – واحدهای پروازی نیرو – و با غواصان آبدیده و یگان های زیر سطحی کیلو کلاس بر حوزه های تحت حفاظت و حراست خود در خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر تسلط کامل دارد و هر نوع فعالیتی را از سوی دشمن در محدوده ی قانونی خود خنثی می نماید.
ناوهای جنگی کشور ایران با توجه به حضور دریایی قدرت های جهانی در اقیانوس هند و دریای عمان، در طول جنگ تحمیلی و پس از آن، دست به تدابیر امنیتی زده و با نظارت کامل بر حضور کشتی های جنگی بیگانه، آمادگی خود را جهت مقابله با تهدیدات احتمالی آنها حفظ کرده اند. اجرای مانورهای متعدد به نمایش گذاشتن توان رزمی، عملیاتی در منطقه استراتژیک خلیج فارس، در مقاطع حساس دوران دفاع مقدس و پس از آن تاکنون، نشان دهنده ی حضور قدرتمندانه ایران در منطقه و حاکمیت آن بر آب های خلیج فارس بوده و هست.
بازرسی و کنترل کشتی های خارجی
نیروی دریایی در طول جنگ در اجرای سیاست ابلاغی مبنی بر توقیف کشتی هایی که دارای کالاهای مشکوک به مقصد عراق بودند، وظیفه ی مهمی را بر عهده داشت و بر این اساس ضمن نظارت بر تردد کشتی هایی که از طریق تنگه ی هرمز وارد خلیج فارس و دریای عمان می شدند، به بازرسی و بازپرسی آنها می پرداخت، و در این رابطه صدها کشتی مورد بازدید قرار گرفت.
نیروی دریایی و جنگ زمینی
حضور نیروی دریایی در صنه های نبرد زمینی و حماسه هایی که تفنگداران و تکاوران این نیرو در حفظ آبادان و شکستن محاصره ی دریایی آن در اوایل جنگ تحمیلی آفریدند، به ویژه در مقاومت چهل و چند روزه رزمندگان اسلام در خرمشهر قهرمان نیز قابل تقدیر است. همچنین درگیری واحدهای شناور این نیرو با دشمن در قبل از حمله ی سراسری ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، که منجر به نابودی تعدادی از واحدهای شناور عراق در اروند رود گشت، نشان دهنده ی پیشتازی و جلوگیری از هجوم و تجاوز دشمن بوده است.
بازسازی و حرکت به سوی خودکفایی
در مراکز فعال جهاد خودکفایی این نیرو بیش از ۲۰ پروژه ی مختلف به نتیجه رسیده است. متخصصان متعهد این نیرو در دوران دفاع مقدس، در زمینه ی خودکفایی صنعتی و تعمیر و بازسازی ناوچه ها و ناوها، دستاوردهای بزرگی داشته اند. از جمله تعمیر و راه اندازی ناوشکن سبلان که در سال ۱۳۶۹، به دست فرماندهی کل قوا به آب انداخته شد.
در زمینه ی آموزشی، این نیرو با پذیرش هر سال ۱۳۰۰ دانشجو و دانش آموز در رشته های مختلف- در مراکز آموزشی شمال کشور یعنی انزلی، رشت و نوشهر – به تربیت نیروی انسانی برای خود و دیگر نهادها و حتی داوطلبان آزاد می پردازد. این رشته ها عبارتند از: علوم و فنون توپخانه دریایی، ملوانی، مین جمع کنی دریایی، راه و عملیات، جنگ های الکترونیکی، مراقبت های پروازی، آموزش کار با زیردریایی ها، غواصی، جوشکاری زیر دریا، مدیریت و کمیسر عالی دریایی، آموزش هوادریا، تعمیر موتورهای هوایی، فنون اشتغال با هلیکوپتر و هواناو و تخصص های دیگر فنی از جمله برق و الکترونیک و معماری کشتی.
علاوه بر اینها، مسئولان این نیرو آمادگی دارند تا هر سال ۱۵۰۰ تن از پرسنل دریایی کشورهای دوست و همسایه را در رشته های مورد نیاز آموزش دهند.
این نیرو تاکنون به تجهیزات و امکانات نوینی دست یافته که می تواند، تمامی اطلاعات موجود و لازم را در صحنه ی دریا، زمین و هوا به طور دقیق و سریع کسب کند. تمامی قطعات مورد نیاز شناورهای سطحی و زیرسطحی، بجز قطعاتی که صرفه ی اقتصادی ندارند، در داخل کشور طراحی و تولید می شود و در صورت بروز مشکل باهمکاری سایر مراکز علمی، صنعتی به ویژه دانشگاه ها، امکان تولید تمامی ۰۰۰/۵۰۰ قطعه مورد نیاز در داخل وجود دارد.
کارخانجات این نیرو تنها مجموعه ی منحصر به فرد صنعت دریایی کشور است که دارای حوض های خشک برای تعمیرات زیرآبی و اساسی و نیمه اساسی شناورهاست و آماده ی ارایه ی خدمات به تمامی سازمان های دریایی کشور است که با فعالیت های بسیار خوب و چشمگیر انجام شده، باعث جلوگیری از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور شده است.
ساخت ناوچه و ناوشکن
جهت تحقق اوامر مؤکد فرمانده ی معظم کل قوا در زمینه ی تحقیقات و جهاد خودکفایی، ساخت چند فروند ناوچه ی موشک انداز و ناوشکن چند منظوره آغاز شده است که تاکنون کارهای نرم افزاری و حتی انتخاب سیستم آنها به پایان رسیده است. ناو آموزشی حمزه که مشابه ناوهای آموزشی کشورهای آموزش دهنده است و به آخرین تجهیزات آموزشی روز نیز مجهز شده ، در سال ۱۳۷۶، در بندر انزلی به آب انداخته شد. با استفاده از این ناو ضمن ارتقای سطح علمی دانشجویان، از هزینه ی مقادیر هنگفتی ارز برای آموزش عملی که قبلاً در خارج از کشور هزینه می شد، جلوگیری می شود.
برای این که در آینده ی نزدیک ناوگان دریایی ارتش به سیستم جدید موشکی مجهز گردد، حدود ۶ سال است که تحقیقات بر روی ۱۰ پروژه در بخش سیستم های مراقبت، از جمله سیستم فرماندهی و کنترل عملیات، بخش سیستم های سلاح و موشک، در زمینه ی هوا به دریا و سطح به هوا ادامه دارد. در طول دو سال گذشته ۵۰۰ قلم از قطعات نظامی تحریمی به ارزش یک و نیم میلیارد تومان ساخته شده است که این مبلغ تنها هفت درصد میزان ارزی است که می بایست برای تهیه آنها از خارج، پرداخت می شد. در بخش جنگ های الکترونیک نیز ۶ پروژه انجام شده که در مانور پیروزی – 8 مورد ارزیابی قرار گرفت و موفقیت آمیز بود.
تعمیرات زیر سطحی، آخرین دستاورد در این زمینه است که با همت و تلاش پرسنل فنی این نیرو انجام شده و از همه مهمتر، با تلاش متخصصان داخلی بخش باطری سازی نیرو و همکاری پرسنل نیروی دریایی، در قسمت شارژ به خودکفایی رسیده و در مانور اتحاد دو فروند از زیر دریایی ها با باطری ساخت داخل به نمایش قدرت پرداختند. مراکز تحقیقاتی نیرو از تمام توانمندی های علمی کشور، بخصوص توانایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در زمینه های دریایی، در صورت نیاز استفاده می کند.
منبع: تبیانامضای کاربر : یافاطِمَةَالزَّهرا(س)
شنبه 08 آذر 1393 - 20:56
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از admin به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: yas-narghas &
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS